Doradca kredytowy oraz 7 pytań jakie powinniśmy zadać na spotkaniu z nim.

1. Jakie są twoje kwalifikacje?
Większość wstępnych rozmów z doradcą kredytowym odbędzie się przez telefon. Użyj tego połączenia, aby poznać kwalifikacje doradcy i jego organizacji. Liczne certyfikaty organizacji oznaczają, że doradcy w danej agencji spełniają określone standardy szkolenia i edukacji. Niektóre firmy nastawione na zysk obiecują szybkie załatwienie sprawy kredytu lub wyprowadzenie długu na prostą. Mogą jednak pobierać wyższe stawki niż organizacje non-profit i oferować rozwiązania krótkoterminowe, które w ostatecznym rozrachunku będą cię bolały w dłuższej perspektywie.

2. Jak możesz pomóc mi osiągnąć moje cele finansowe?
Wielu doradców kredytowych specjalizuje się w takich obszarach, jak kredyty studenckie, doradztwo w zakresie bankructwa, nabywanie domów, pożyczka dla bezrobotnych. Zanim zgłębisz rozmowę z doradcą kredytowym, zapytaj go, czy ma odpowiednie szkolenie, aby pomóc ci w konkretnej sytuacji.Doradca Kredytowy

3. Ile kosztują twoje usługi?
Proste doradztwo finansowe, takie jak tworzenie budżetu, powinno zawsze być bezpłatne – niezależnie od tego, ile masz spotkań. W większości przypadków doradca prześle ci szczegółowy pakiet z darmowym budżetem. Jednak podpisanie takich usług, jak doradztwo w zakresie pożyczek studenckich, programów zarządzania długiem i zajęć przed zakupem domu wiąże się z kosztami. Ceny różnią się w zależności od usługi. Istnieją również regularne miesięczne koszty na czas trwania usługi, zwykle od trzech do pięciu lat, które różnią się w zależności od sytuacji finansowej. Porównaj koszty w kilku agencjach, aby znaleźć dobrą cenę. Pobierz koszty wszelkich zalecanych usług na piśmie przed wyrażeniem na nie zgody.

4. Jak świadczysz swoje usługi?
Zastanów się czy chcesz otrzymywać usługi doradztwa kredytowego osobiście, przez telefon lub online. Następnie zapytaj doradcę, czy może dostosować twoje preferencje. Większość sesji doradztwa kredytowego – doradztwo w sprawach bankructwa, pytania o pożyczki studenckie lub ogólne pytania – odbywają się przez telefon lub przez Internet. Dzięki temu informacja jest dostępna wszędzie tam, gdzie jesteś. Możesz także spotkać się z doradcą kredytowym osobiście, ale być może będziesz musiał poczekać na wolny termin doradcy.

5. W jaki sposób finansowane są te usługi?
Non-profit agencje doradztwa kredytowego otrzymują rekompensaty od grantów, wierzycieli i często wystawców kart kredytowych w celu sfinansowania swoich usług. Chociaż może się to wydawać sprzeczne z intuicją, te relacje z wierzycielami są korzystne dla obu stron. Wierzyciele korzystają z tego, że ich klienci spłacają swój dług, a to źródło finansowania sprawia, że usługi są bardziej przystępne dla konsumentów w porównaniu z alternatywnymi agencjami nastawionymi na zysk.

6. W jaki sposób Twoje usługi wpłyną na wyniki punktowe?
Zanim zarejestrujesz się do jakiejkolwiek usługi w agencji doradztwa kredytowego, porozmawiaj o tym, jak program może potencjalnie wpłynąć na wyniki punktowe w krótkim i długim okresie. Na przykład program zarządzania długiem może tymczasowo zaszkodzić wynikom, jeśli konta są zamknięte. Na dłuższą metę wyniki kredytowe prawdopodobnie poprawią się, jeśli zastosujesz się do rady doradcy kredytowego. Dobry doradca będzie mógł udzielić ci szczegółowych informacji na temat tego, czego możesz oczekiwać w danej sytuacji i czy „łatwy kredyt” będzie osiągalny w krótkim czy długim terminie.

7. Jak często będziemy współpracować?
Niektórzy konsumenci mają stałe relacje z doradcami kredytowymi. Inni spotykają się ze swoimi doradcami tylko raz lub dwa razy. Zapytaj doradcę kredytowego, jak będziecie pracować razem w krótkim, średnim i długim okresie, aby osiągnąć cele finansowe.